DoctorFilip Stockholm
48h betänketidIVO-tillsyn

DoctorFilip Stockholm

Strandvägen 11b, 114 56 Stockholm, Sweden, Stockholm

Välkommen till Doctor. P Jag som äger och driver kliniken är läkare och specialist & har en passion för säker estetisk injektionsteknik som framhäver naturlig skönhet. Hos oss kan du känna dig trygg med att: - Alla injektionsbehandlingar utförs av mig personligen som är spec läk med intyg från samtliga injektionsutbildningar. - Du är försäkrad som kund. - Alla produkter som används är godkända och äkta. - Jag utgår från varje kunds unika ansiktanatomi, förutsättningar och önskemål om resultat vid behandling för att framhäva just dina ansiktsdrag på bästa sätt.

Kliniköversikt

Snabbfakta & Trygghet

Granskad profil
Stad & Adress

Strandvägen 11b, 114 56 Stockholm, Sweden

Stadsdel: ostermalm

Belägen i Stockholm med god tillgänglighet.

Behörighet & Tillsyn

Leg. Läkare

Står under tillsyn av IVO och uppfyller lag (2021:363) om estetiska injektioner.

Konsultation & Betänketid

48 timmars obligatorisk betänketid

Enligt lag (2021:363) krävs konsultation minst 48h före injektion för nya patienter.

Betalsätt & Friskvård
Kort & KlarnaSwish

Trygga betalningslösningar på plats eller via bokningsportalen.

Om kliniken

DoctorFilip Stockholm ligger centralt på Strandvägen 11b och erbjuder specialiserad estetisk medicin med fokus på naturliga resultat. Kliniken drivs av en läkare och specialist inom injektionsteknik som personligen utför alla behandlingar. Med spetskompetens inom fillerbehandling, trådlyft och hudvård möter kliniken varje patient utifrån deras unika ansiktanatomi och önskemål. Patienter kan välja mellan fysisk konsultation eller gratis digital konsultation via FaceTime innan behandling. Alla injektionsbehandlingar följs upp med kontrollbesök, och vid behov av touch-up botox inom en månad kostar det endast 500 kronor. Kliniken använder enbart godkända och äkta produkter, och patienter är försäkrade under behandling.

Behandlingar

11 st
Bättrehy PrisindexKontrollerat: Oktober 2026

Prisindikation & Behandlingsöversikt

Uppskattat marknadsprisspann för Stockholm baserat på Bättrehys nationella prisindex och verifierade prislistor.

Prisverifiering 2026
BehandlingPrisindikation (Stockholm)48h KonsultationTypisk tid
Fillerbehandling
2 350 – 9 100 kr
Snitt: ca 4 550 kr
Ja, enligt Lag (2021:363)
30–45 min
Laserbehandling
1 300 – 5 900 kr
Snitt: ca 3 000 kr
Nej (Hudvård)
30–60 min
Microneedling
1 950 – 8 050 kr
Snitt: ca 2 350 kr
Nej (Hudvård)
45–60 min
Skin boosters
2 700 – 10 150 kr
Snitt: ca 3 300 kr
Ja, enligt Lag (2021:363)
30–45 min
Anti-aging behandling
1 600 – 6 950 kr
Snitt: ca 2 800 kr
Nej (Hudvård)
45–60 min
Botoxbehandling
1 600 – 5 900 kr
Snitt: ca 3 300 kr
Ja, enligt Lag (2021:363)
15–30 min
Kemisk peeling
1 000 – 3 100 kr
Snitt: ca 1 750 kr
Nej (Hudvård)
30–45 min
Läppfiller
2 350 – 4 800 kr
Snitt: ca 3 750 kr
Ja, enligt Lag (2021:363)
30 min
Profhilo
3 400 – 8 050 kr
Snitt: ca 4 050 kr
Ja, enligt Lag (2021:363)
30 min
Trådlyft
3 750 – 17 100 kr
Snitt: ca 10 150 kr
Ja, enligt Lag (2021:363)
60–90 min
Hudvård
950 – 2 700 kr
Snitt: ca 1 400 kr
Nej (Hudvård)
45–60 min

Priserna ovan är uppskattade marknadsintervall baserade på Bättrehy Prisindex för Stockholm. Exakta priser fastställs alltid vid din individuella konsultation hos kliniken.

Är du representant för DoctorFilip Stockholm? Bekräfta era priser →
Trygghet & Verifiering

Patientomdömen & Trygghetssammanfattning

Granskad av Bättrehy
Kvalitets- & Trygghetsstatus(Oberoende redaktionell genomgång)

För DoctorFilip Stockholm sammanställer Bättrehy kontinuerligt registerdata, tillsynsstatus och behandlingsinformation för att ge patienter en objektiv trygghetsbild:

Adress & Kontaktuppgifter
Verifierat läge i Stockholm med god tillgänglighet.
Behandlingsutbud kartlagt
Klinikens tjänster och metoder är identifierade och kategoriserade.
Lag (2021:363) Efterlevnad
Tillämpar 48 timmars betänketid och konsultation inför injektioner.
Tillsyn & Försäkringsskydd
Verksamheten följer Socialstyrelsens och IVO:s patientsäkerhetskrav.
Frågor & Svar

Vanliga frågor om DoctorFilip Stockholm

Q:Vilka behandlingar erbjuder DoctorFilip Stockholm i Stockholm?

DoctorFilip Stockholm i Stockholm erbjuder bland annat Fillerbehandling, Laserbehandling, Microneedling, Skin boosters samt ytterligare 7 specialiserade behandlingar. Samtliga behandlingar anpassas individuellt efter dina förutsättningar och mål.

Q:Gäller 48 timmars betänketid för injektioner hos DoctorFilip Stockholm?

Ja. I enlighet med svensk lag (2021:363) om estetiska injektionsbehandlingar krävs en obligatorisk konsultation minst 48 timmar innan behandlingen utförs för nya patienter, eller om det gått mer än 6 månader sedan ditt senaste besök. Konsultationen säkerställer att du får all information om ingreppet, eventuella risker och tid att tänka igenom ditt beslut.

Q:Är personalen hos DoctorFilip Stockholm legitimerad och försäkrad?

Ja. Behandlingar hos DoctorFilip Stockholm utförs av kvalificerad personal (Leg. Läkare). Verksamheten står under tillsyn av IVO (Inspektionen för vård och omsorg) och innehar gällande patientförsäkring för din trygghet.

Q:Hur bokar och avbokar jag en tid hos DoctorFilip Stockholm?

Du bokar enklast din tid direkt online via klinikens officiella bokningslänk på battrehy.se. Vid eventuell avbokning eller ombokning rekommenderas att kontakta kliniken senast 24 timmar innan din bokade tid för att undvika debiteringsavgifter.

Q:Vilka betalningssätt och friskvårdsbidrag accepteras?

DoctorFilip Stockholm accepterar vanligtvis betalning via Kort & Klarna, Swish. Vissa hudvårdande och friskvårdsklassade behandlingar kan nyttjas med friskvårdsbidrag – kontrollera gärna i samband med din bokning.